2242 2 Lever Mortice Rebated Sashlock Electro Brass 65.5mm 2.5in Visi UNNY2242EB25
Estimated Delivery Sunday, May 17
(Order within 21 hours)
In Stock
Quantity:
Dispatched and sold from GHB Traders Limited
Checkout with
Apple Pay Klarna Google Pay
Description
The Union 2242 2 Lever rebated mortice sashlocks are ideal for timber doors hinged on the left or right and the keys are suitable for doors up to 54mm thick. The deadbolt is locked or unlocked by the key from either side with the latch bolt (which is easily reversible) withdrawn by lever handle from either side. These locks are suitable for 12.5mm full rebated wooden doors.
These locks have a 11mm aluminium deadbolt, a brass reversible latch bolt and the striking plate is finished to match the forend.
Supplied with 2 steel nickel plated keys
Keying 20 standard differs (numbers from M21H to M40H)
Forend Finish: Brass (Striking Plate Security box type, finished to match forend)
Case Size: 65.5mm x 102mm (2.5in)
Backset: 44.5mm This is the measurement from the edge of the door to the centre of the keyhole.
Centre: 57mm This is the measurement from the centre of the follower, which operates the handles, to the centre of the keyhole. In the UK this is commonly 57mm.