2177 3 Lever Mortice Deadlock Satin Chrome 65mm 2.5in Box UNNJ2177SC25
Estimated Delivery Sunday, May 17
(Order within 21 hours)
In Stock
Quantity:
Dispatched and sold from GHB Traders Limited
Checkout with
Apple Pay Klarna Google Pay
Description
The Union 2177 3 lever mortice deadlocks are ideal for timber doors hinged on the left or right and the keys are suitable for doors up to 54mm thick. The deadbolt is locked or unlocked by the key from either side, and has a 12.5mm anti-saw deadbolt.
The striking plate is finished to match the forend.
Deadbolt Brass, with hardened steel rollers
Rebate Kit 2969 (13mm, 19mm or 25mm)
Keying Groups May be supplied to pass, differ and keyed alike with 2077, 2157, 2277 and 2477
Supplied with 2 steel nickel plated keys
Keying 100 standard differs (numbers from M101M to M200M)
Forend Finish: Satin Chrome (Striking Plate Security box type, finished to match forend)
Case Size: 65mm x 70mm (2.5 in)
Backset: 44.5mm This is the measurement from the edge of the door to the centre of the keyhole.